רשת משחקיות פעלטון
מאת: עדי פיליפ

אין ספק שאחת מנקודות הציון המרגשות ביותר, עבורנו ההורים,  הינה הצעדים הראשונים של הקטן שלנו ("שרק אתמול נולד וכבר הוא הולך") באותה שניה שקלטנו אותו מדדה לעבר צעצוע נכסף, אנו מיד שולפות את כרטיס האשראי ויוצאות למסע חיפושים נרחב אחר זוג הנעליים שיהלמו בצורה הכי טובה את אופיו ויופיו של העולל.

 

שניה לפני שזה קורה בואו נעשה סדר ונבין מספר דברים חשובים:

נתחיל דווקא מהשורה התחתונה, לפיה, ישנה חשיבות גדולה לאפשר לילד ללכת יחף כמה שרק ניתן.

לעיתים בתחילת ההליכה כפות הרגליים לא מאורגנות כהלכה (נוטות פנימה, החוצה, מאוד פשוקות), אך ככל שהתינוק מתנסה יותר ויותר בהליכה, חש משטחי הליכה שונים (חול, דשא, אדמה, מזרון, גינה וכו') הוא משכלל את יכולתו וכף הרגל מתעצבת ומתארגנת בצורה ובזווית הנכונה. כמו כן, מערכת שיווי משקל מתפתחת כתוצאה מהפידבק שמתקבל מהמגע של כף הרגל עם משטח ההליכה (מועברת פקודה לשרירים המייצבים והגוף מאזן את עצמו בצורה טובה יותר). כאשר התינוק נועל נעליים, תחושת המגע של הרגל עם משטח ההליכה עמומה.

 

הצורך בנעליים בשלב הראשוני של ההליכה נובע בעיקר מהצורך להגן על הרגליים כשאנו שוהים מחוץ לבית ואז חשוב לבחור נעליים טובות שמשרתות את ההליכה הראשונית

אסכם ואומר

  • מומלץ לאפשר לתינוק ללכת יחף כמה שרק שאפשר (ולחשוף אותו למשטחי הליכה שונים)
  • כשצריך להגן על כפות הרגליים עדיף בשלב ראשון לשים גרביים (עם סוליה מונעת החלקה)
  • רק כאשר יכולת ההליכה מבוססת ניתן לקנות נעליים. חשוב שהסוליה שלהן תהיה רכה וגמישה (תקפלו את הנעל עם היד ותבדקו את גמישותה), חשוב שהנעל תעטוף היטב את הרגל ותהיה נוחה וקלה.

חשוב לומר, גם אחרי שההליכה מבוססת והילד כבר נועל נעליים, עדיין כדאי לאפשר לו ולעודד אותו ללכת יחף.